One Synth Challenge #181: Surge (Voting Started!)

VST, AU, AAX, CLAP, etc. Plugin Virtual Instruments Discussion
Post Reply New Topic
RELATED
PRODUCTS

Post

Parduz wrote: Wed Apr 03, 2024 9:28 am Well, i'm creatin a playlist to listen to the tracks in my car.
I have a couple of questions:
1) @brainbeat, @TRZM13L, @IV: would you like to make the tracks downloadable so i can have them also?
2) It's ok to attach here a zip file with the tracks in MP3 and the playlist for someone else who may find it useful?
Thanks for the reminder!) :tu: I can't allow downloading from SC, but I attached a link to the track in my submission message on page 9.

I think you can download the entire playlist of the month in mp3 when it's uploaded to the Internet Archive. This is a gradual process, so the current playlist may get there in a few months or years. Currently, you can only download these tracks directly from SC.

Post

:idea: @loord If you are not happy sharing the patches for your trumpet and vocal pad you can send me your project file via private message. This will remain confidential, and after checking I would be able to give reassurance on the forum as to its legitimacy.

When the person keeps responding privately to public messages then what??? I had previously told him months ago to stop sending me private messages. Should I respond publicly when no one has any idea what the other side of the conversation is? Anyway fine. I'll remove his secret response. :!:

empphryio аз не влизам тук всеки ден.Няма как да знам,че сте ми писали и чакате отговор от мене.Не съм получавал известие в пощата си.Не предпочитам да говоря в публично пространство когато един само човек е проявил интерес по даден личен въпрос.Това не води до разговор,а до спор.Не съм тук за да споря или убеждавам някой на когото му изглежда нещо.Според правилата ако аз съм победител съм длъжен да предоставя файловете /работните/ , и ако там нещо не е в ред или е нарушено - най-вероятно съм дисквалифициран.Така че - секрет не виждам,нито смисъл да оспорвам нещо.Когато трябва и ако трябва - ще покажа,представя,предам.На мене също перфектно качество на цели композиции или отделни инструменти понякога тука ми се струват да са семпъл,но никога не съм обвинил някого в нарушение или да му искам да ми доказва какво и откъде и кога.Това не е моя работа.Има си комисия,тя ще си преценява.Щом не желаете да разговаряме в лични писма занапред- добре.Но отново "по приятелски" да ме обвините за семпли и аз 10 пъти да обяснявам и да пиша писма - не.Този път не.Също не виждам смисъл да се оплаквате на целия форум че едва ли не съм Ви пълнил пощата със Спам въпреки,че Вие сте ми казвали да спра.В горното Ви изказване Вие пишете,че няма нужда да занимавате другите с неща за които не знаят за какво става въпрос.Аз също съм сметнал така когато съм писал на Вас.Избрал съм именно на Вас да пиша съвсем произволно.Можеше да е всеки друг,ако остави в мене впечатление,че знае отговор на дадения въпрос,а после съвсем естествено тръгва и кореспонденция..
Пач тромпета е получен от комбинации ,женския глас - също е комбиниран,но с падове.Винил е единствено пресета взет сам и готов.Ако желаете - намерете го в Сюрдж,не е секретен.
Надявам се да нямате повече въпроси към мене.Благодаря.
Last edited by loord on Thu Apr 18, 2024 11:24 pm, edited 2 times in total.

Post

Voted.

Quite a few more 1s and 2s this month. A bit disappointing how many tracks were left unfinished, or not mixed, or low effort. Only a handful of 4s and really the fewest 5s I've voted ever.

Big contrast between the top and low marks for me this time around.
Check out my OSC (One Synth Challenge) entries and more Logic Pro sequences on SoundCloud and YouTube.

Post

Voted.

Some really good stuff this month, with quite a few that are more experimental than normal which is great to hear.
Best of luck to all.

Post

loord wrote: Fri Apr 05, 2024 6:14 pm :idea: @loord If you are not happy sharing the patches for your trumpet and vocal pad you can send me your project file via private message. This will remain confidential, and after checking I would be able to give reassurance on the forum as to its legitimacy.

When the person keeps responding privately to public messages then what??? I had previously told him months ago to stop sending me private messages. Should I respond publicly when no one has any idea what the other side of the conversation is? Anyway fine. I'll remove his secret response. :!:

empphryio аз не влизам тук всеки ден.Няма как да знам,че сте ми писали и чакате отговор от мене.Не съм получавал известие в пощата си.Не предпочитам да говоря в публично пространство когато един само човек е проявил интерес по даден личен въпрос.Това не води до разговор,а до спор.Не съм тук за да споря или убеждавам някой на когото му изглежда нещо.Според правилата ако аз съм победител съм длъжен да предоставя файловете /работните/ , и ако там нещо не е в ред или е нарушено - най-вероятно съм дисквалифициран.Така че - секрет не виждам,нито смисъл да оспорвам нещо.Когато трябва и ако трябва - ще покажа,представя,предам.На мене също перфектно качество на цели композиции или отделни инструменти понякога тука ми се струват да са семпъл,но никога не съм обвинил някого в нарушение или да му искам да ми доказва какво и откъде и кога.Това не е моя работа.Има си комисия,тя ще си преценява.Щом не желаете да разговаряме в лични писма занапред- добре.Но отново "по приятелски" да ме обвините за семпли и аз 10 пъти да обяснявам и да пиша писма - не.Този път не.Също не виждам смисъл да се оплаквате на целия форум че едва ли не съм Ви пълнил пощата със Спам въпреки,че Вие сте ми казвали да спра.В горното Ви изказване Вие пишете,че няма нужда да занимавате другите с неща за които не знаят за какво става въпрос.Аз също съм сметнал така когато съм писал на Вас.Избрал съм именно на Вас да пиша съвсем произволно.Можеше да е всеки друг,ако остави в мене впечатление,че знае отговор на дадения въпрос,а после съвсем естествено тръгва и кореспонденция..
Пач тромпета е получен от комбинации на 4 пресета на брассекции плюс ефекти,женския глас - също е комбиниран,но с падове.Винил е единствено пресета взет сам и готов.Ако желаете - намерете го в Сюрдж,не е секретен.
Надявам се да нямате повече въпроси към мене.Благодаря.
I really liked your track. My curiousity is satisfied. Best of luck to you.

Post

Voted.
I didn't remember how hard it is to use the whole spectrum to vote... but had to be done.
Ensoniq SQ1, Korg Wavestation A/D

Post

Voted.

Post

I think I'm done voting now. In spite of trying to re-jig my voting, I still ended up with a load of fours...

Post

voted!
7x5pts - 12x4pts - 22x3pts - 5x2pts - 1x1pt(me)

great tracks. An higher average rating from me with mainly more 4pts and 5 points as well, that usually don't cross 10%

P.S. after voting, that banner that says "0 tracks keft to score" is not more green and bouning. Is it ok the same?

See you around here and Ciaooooooooo!!!! :tu: :tu: :tu:

Post

Voted. Some of your entries, I must admit, didn't sound like industrial music at all. So I had no choice but to take points off. I feel like that was pretty objective of me.

Post

empphryio wrote: Wed Apr 10, 2024 10:49 am Voted. Some of your entries, I must admit, didn't sound like industrial music at all. So I had no choice but to take points off. I feel like that was pretty objective of me.
:lol:

Post

Voted.

Post

I have voted and I think commented on all tracks. Well done, the bar was raised again. :clap: :clap: :clap:

8 * 5, 10 * 4, 24 * 3, 4 * 2 and 1 * 1 (me, of course). :phones:

Good luck all, a nice variety of tracks from this very capable synth. I had fun too! :tu:

dB

Post

Voted. Some really great tracks this month and no clunkers. The only 1 I gave for my own track.

Post

ZioMau wrote: Wed Apr 10, 2024 7:43 am P.S. after voting, that banner that says "0 tracks keft to score" is not more green and bouning. Is it ok the same?
It is the same now sans bouncing, thanks for heads up. May need to refresh.

Post Reply

Return to “Instruments”